Priprema

Ispravna priprema fajlova za štampu je osnovni preduslov da ceo process od dizajna do same štampe protekne bez problema te da konačni rezultat, tj. štampani materijal ispadne baš onakav kakav ste želeli.

Važno je znati da ono što se vidi na ekranu, ma koliko je monitor dobar, sigurno neće tako izgledati kada se odštampa. Ako su jedna boja ili cela štampa osetljivi jedini način da se dobije približan rezultat je štampa takozvanog proof-a. On je 99% identičan onome što će izbaciti štamparska mašina.

Tekst:

- crna slova, posebno ona sitna treba da budu obeležena kao overprint i obavezno definisana kao 100% K, nikako iz CMY. Isto se odnosi na barkodove, treba da budu ili crni ili da se rade iz spot boje. Kombinovanje CMYK boja na detaljima koji treba da budu precizni poput bar koda nije moguće.

Proofovi:

- Pre štampe je moguće uraditi soft ili hard proof. Soft se radi na monitoru koji je kalibrisan prema štamparskoj mašini, a hard proof je štampa otiska na posebnim višebojnim kalibrisanim štampačima. Soft proof obezbeđuje preciznost do 10%, a hard proof 2-3%.

Ako je važno kako će štampani materijal na kraju izgledati, proofovanje je jedini način da se to obezbedi. Oba procesa zahtevaju dodatno vreme i troškove.

Spot boje - Pantone Matching System:

- ako je neka boja važna, zaštitne odnosno "brend" boje, neophodno je da bude definisana kao SPOT boja iz Pantone knjige. Korišćenje ovih boja su jedini način da i vi i mi imamo jasnu predstavu kako ideja odnosno zamišljenja boja izgledaju. Ponovićemo, ako su boje važne izuzetno je važno znati da ono što se vidi na ekranu monitora i ono što je odštampano na običnim štampačima SIGURNO NEĆE izgledati kao ono što će odštampati štamparska mašina. Jedini način da se obezbedi jeste proof.

Ako je boja važna a definisana je kao CMYK, štamparija ne može da preuzme odgovornost kako će izgledati.

Dimenzije grafike:

- fajl mora imati jasno definisane dimenzije, a na posebnom layeru treba da se nalazi oblik alata(ricovanje ili štancanje)

- slika mora da bude bude prepuštena u odnosu na alat idealno 2mm (minumalno 1.5mm, maksimalno 4mm) u svim smorovima

- fajl ne treba da sadrži bilo kakve dodatne oznake (cajtne, paseri, klin i sl.).

Boje:

- neophodno je da su boje defnisane u CMYK formatu, nikako RGB, a jedini izuzetak su SPOT boje.

- 100% crna boja treba da bude definisana kao 100% K. Za veće površine, da bi "fleka" ispala tamnija treba koristiti i CMY u vrednostima od 30-50%.

- ukupna zasićenost u bilo kom delu grafike ne treba da prelazi 320%

Slike (bitmap):

- rezolucija slika i ostalih delova koji nisu vektori u dokumentu koja treba da bude minimalno 300 dpi, sve ispod toga će se negativno odraziti na kvalitet štampe. Preko 600dpi nema potrebe ići

- kao i sve ostalo, slike moraju biti pretvorene u CMYK "working space", poželjno u kvalitetnijem program poput Adobe Photoshopa. Vektorski programi poput Adobe Illustratora ili Corel DRAW-a to rade lose i ne treba ih koristiti.

Overprint:

- vrlo važna stavka ako tražite štampu na providnim i ostalim ne-belim materijalima koji neće biti u potpunosti prekriveni bojom. Da bi se pravilno odštampala "pokrivna bela" potrebno je da svi elementi koje je potrebno odštampati preko nje budu obeleženi sa "overprint" opcijom. Pazite da i osnovnu boju i outline budu obeleženi, ako je to ono što želite.

Ivični elementi:

- prilikom dizajniranja etikete treba izbegavati elemente koij su raspoređeni po ivici. Normalno je da štanc forma malo "šeta" pa ako želite da korisite tanke okvire ne treba da budu bliži ivici od 1mm. Idealno je da se poslednjih par milimetara uz ivicu nalazi ili belina ili grafika, slika, koja nije osetljiva na pomeranje stance od nekoliko desetina mm.

Parcijalni lak, zlatotisak, blindruk itd:

- ukoliko dizajn sadrži neki od ovih elemenata oni moraju biti jasno određeni u fajlu i obeleženi posebnom SPOT bojom, idealno na posebnom layeru. Obratite pažnju na "trapping" kod ovih tehnika, potrebno je da budu nešto veće nego što se koristi za boje zbog prirode ovih tehnika.

Format fajlova:

- korisite PDF formate i to u verziji PDF/X-1a:

U pitanju je set ograničenja i pravila u okviru PDF specifikacije koja je napravljenja za deljenje fajlova štamparskoj industriji. Postoje pravila i ograničenja sa ciljem da se eliminišu i onemoguće najčešće greške u pripremu i dizajnu fajla i osiguravaju sigurniji rezultat i manju šansu da nešto pođe po zlu.Ako fajl ne može da se snimi kao PDF/X to znači da postoji neki problem sa dizajnom.

Najvažnije, u skraćenom izdanju:

- sve boje u CMYK + SPOT, ako je neka boja važna mora biti definisana kao Pantone

- bitmape ne garantuju isti visoki nivo kvaliteta kao vektorski format.

- svi fontovi u fajlu treba da budu pretvoreni u krive

- najbolji format za deljenje fajlova je PDF u verziji PDF/X-1a.

- fajl mora biti prepušten par milimetara preko svake ivice

Ovo su neke od smernica koje treba imati na umu. Ukoliko niste sigurno oko nekog aspekta pripreme slobodno nas kontaktirajte, daleko je lakše kada se sve nedoumice ili eventualne nepravilnost isprave u procesu pripreme i dizajna, kasnije je to teško ili čak nemoguće.